Print Friendly, PDF & Email

מגוון רחב של אביזרי צחצוח וניקוי שיניים קיים בשוק .
בעיקר בבתי המרקחת וחנויות הפארם תוכלו למצוא מדפים גדושים של אין ספור מברשות,קיסמים ,משחות, חוטים דנטליים, סרטים דנטליים, תמיסות לשטיפת פה לפני אחרי ובמקום ועוד היד נטויה .
אנסה כאן בקצרה להכניס מעט סדר בכל ים האביזרים המצוי .

מברשת שיניים

ראשית המברשות בגדלים שונים עם סיבים קשים רכים מניילון או שערות חזיר עם ידיות ארגונומיות המבטיחות לצחצח במקומנו .המברשות המומלצות ביותר הן מברשות עם ראש קטן עד בינוני עם 3-4 שורות של זיפים מניילון מעוגלים בקצותיהם ורכים יחסית (כדי לא לפצוע את הרקמה) עם ידית נוחה לאחיזה . כמובן לילדים קטנים יש צורך במברשת כנ”ל אך עם ראש קטן יותר שמאפשר הגעה לפינות הפה הקטנות של הילד .
מברשת חשמלית
מגוון גדול של מברשות חשמליות רוטטות ,מסתובבות ,עם זיפים מסתובבים ,וראשים מתנועעים ישנו על המדף כאן דווקא יש לבחור נוסף לראש המברשת הקטן והזיפים הרכים מהניילון גם פירמה או מותג עם שירות זמין ויעיל .מברשות אלו פחות נוחות להפעלה ולכוונון אך הן מתאימות לבעלי קשיי קואורדינציה ולאלה שמתעצלים לצחצח זמן ממושך בצורה יעילה או לאלה שאוהבים טכנולוגיה מתקדמת בפיהם ואם זה מקדם את הצחצוח שלהם -מה טוב.
חוט דנטלי
ממלכת החוטים הדנטליים אף היא עשירה בסוגי יצור שונים מחוט רגיל ממשי דרך חוט ניילון עם או בלי שעווה, סרטים דנטליים וחוטים בעלי התעבויות המשמשות לניקוי מרווחים רחבים יותר הקרויים סופר-חוט דנטלי -אלו מתאימים יותר לאנשים לאחר מחלות חניכיים מתקדמות ולאחר ניתוחי חניכיים אך גם לאחרים לשעווה אין משמעות בניקוי שיניים אך אם חוט נתפס בין השיניים האמצעי היעיל ביותר להוציאו הוא חוט דנטלי מצופה שעווה.
קיסמי שיניים
קיסמי השיניים נמצאים על המדפים במגוון רחב דקים קצרים או רחבים ספוגים בטעמים שונים וחומרים אנטיספטיים או פלואוריד . חשוב מכל למצוא קיסמים דקים ובעלי חתך משולש הניתנים להחדרה בקלות אל בין השיניים כדי לנקות את הפלק הדנטלי .
גם למבחר אביזרי הניקוי יש הגיון והם מופיעים בצורת חוטרים קטנים הניתנים להרכבה על ידית מיוחדת או מברשות מאורכות עם ידית ארוכה שמאפשרת העברתן בין השיניים לצורך הסרת שיירי אוכל ופלאק.
שטיפות פה
שטיפות פה מופיעות בכל מיני שמות וטעמים רובן יעילות להסרת פלאק בתנאי מעבדת מחקר ולפעמים גם בי המתרפא .ישנה קבוצה שלימה של חומרי חיטוי להקטנת כמות המיקרואורגניזמים בפה וכולם על בסיס כלורהקסידין גלוקונאט. חומרים אלו דואגים לחיסול חיידקים אלימים בפה וכיסי החניכיים .
לכל הנ”ל אין לשכוח להוסיף את תמיסות ההמחשה וכדורי ההמחשה המכילים צבע המסמן לנו את הרובד הבקטריאלי שלא נוקה היטב כדי שנדע היכן לנקות שוב .

משחות שיניים
מדפי המשחות למיניהן עמוסים כל טוב רובן ככולן מכילות פלואורידים כדי להגן על השיניים מעששת , במינון שבין 300-1300 חלקים למיליון כשהדלות בפלואוריד מיועדות לילדים ואחרות למבוגרים .אין מומלץ לצחצח שיני תינוקות במשחות אלו מחשש להרעלות פלואוריד (הם בולעים הכל ).
יש משחות המכילות בנוסף לפלואורידים גם חומרי חיטוי וחמרים מלבינים או חמרים אברזיביים . בתוך נבכי המשחות מוטב להוועץ עם רופא השיניים המשפחתי שלכם הוא בודאי יודע הכל על המשחות והאביזרים וכדאי לנצל את הידע שלו.
גם לצחצוח תותבות וחיטוין ישנו שוק גדול של מברשות לניקוי תותבות ,טבליות לחיטוי וניקוי ע”י השריית התותבת בתמיסה פושרת עם אחת הטבליות הללו לעשרים דקות ולפניכם תותבת ללא ריחות נקיה מרובד ומחוטאת .
אני מאחל לכולכם צחצוח בריא ריחני ונעים !